Kapat

Mersin Bülteni - Haberin Merkezi

23 Nisan 2014 Çarşamba
Yazi Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa HABERLER Mersin Haberleri Mersin Barınağından Bir Güzel Haber

Mersin Barınağından Bir Güzel Haber

e-Posta Yazdır PDF

Mersin Hayvan barınağı bir ilke imza attı. Yaralı hayvanlara deri nakli yaparak tekrar sağlığına kavuşturan Hayvan Barınağı Sorumlu Veteriner Hekimi Mehmet Cücük, “Mersin’de bir ilki gerçekleştirdik” dedi.

BEDİA BARAK

Ayda ortalama 150 köpeği sokaklardan toplayarak, onların bakımlarını yaptıklarını ve daha sonra doğal ortama güvenli bir şekilde bıraktıklarını ifade eden Cücük, şuan hayvan barınağında 423 hayvanın bulunduğunu söyledi.

“HAYVAN SEVERLERLE, HAYVANLARIN ARASINDA BİR KÖPRÜ KURUYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve Mersin’in tek hayvan barınağı olan Hayvan Barınağı, yenilikleri ile hayvanların güvenliğini sağlamaya devam ediyor.

Hayvan Barınağı sorumlusu Veteriner Hekim Mehmet Cücük, “Biz burada hayvan severlerle, hayvanlar arasında bir köprü kuruyoruz. Özellikle buraya getirilen köpeklerin tedavisinden, aşısına, vitaminine ve her türlü bakımına kadar tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. Bize bu konuda Hayvan severler derneğinin yansıra, okullarımızdan ve vatandaşlarımızdan da büyük destekler geliyor. Bu ortak çalışmalar sonucunda, sokaklarımızda yaşayan hiçbir hayvanımız sahipsiz kalmayacak” diye konuştu. “HER ŞİKÂYETİ DEĞERLENDİRİYORUZ”

Cücük, “Barınağımıza gelen her telefonu ekibimizle birlikte değerlendiriyoruz. Ekiplerimiz gelen şikayet doğrultusunda köpeği alır ve barınağımıza getirir. Gelen köpeğimizi biz buradan numaralandırır, kulaklarına küpelerini takar, karantinaya alır, her türlü bakımını yapar, daha sonra doğal ortama yeniden bırakırız. Köpeklerimizin kulaklarında numaraları vardır. Bunu kayıtlarımıza da alırız. Kayıtlarımızda mevcut olduğu için tekrar alındığında, ya da dışarıda gördüğümüzde, köpeğimizi bu şekilde tanıyabiliyoruz. Bir nevi köpeklerimizin kimliği oluyor. Bu Türkiye genelinde yapılan bir uygulamadır. Hayvanları bu şekilde takip edebiliyoruz.

Mersin Hayvan Barınağı Sorumlu Veteriner Hekimi Mehmet Cücük, barınakta bulunan hayvanları, sahiplendirmeye çalıştıklarını ve bu şeklide hayvan severlerle, hayvanları buluşturduklarını söyledi. Köpeklerin sahiplenmesinden dolayı mutlu olduklarını vurgulayan Cücük, “Huzurkent’ten, Tece’ye kadar olan kısma biz bakıyoruz. Beldelerde yaşanan bir sorun ya da sakatlanma durumunda, yine bizler müdahale ediyoruz. Şuan Mersin’de tek Hayvan barınağı biziz. Ayda yaklaşık 150 köpek topluyoruz. Bu köpeklerimizden ortalama 60 tanesine sahip buluyoruz.. Sahiplenmeyen hayvanlar, tekrar alınan ortama geri bırakılır. Hayvanların bakımı, tedavisi ve yiyecekleri konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Şuanda 3 veteriner hekimimiz var. Yiyecek konusunda ise, Hayvan Severler Derneği, hastaneler, askeriye ve kurumlardan yeterince yiyecek geliyor. Depolama birimimizde toplanan yiyecekler hayvanlara veriliyor” dedi.

“MERSİN’DE KUDUZ VAKASI YOK”

Mersin sokaklarında bulunan hayvanların son derece güvenli olduğunu ve kendileri tarafından sürekli kontrol edildiğine dikkat çeken Cücük, bu konuda halkın güven içinde olduğunu söyledi. Cücük, “Ben 27 yıldır Mersin’de hekimlik yapıyorum. 27 yıl içerisinde 2 kuduz vakası ile karşılaştık. Tahminen 1987 ve 1996 yıllarında kuduz vakası görüldü. Kuduz vakası o yıllardan beri Mersin’de hiç yok. Hayvanlar hırçın olabilir. Halkımız bazen bu durumdan rahatsız olabiliyor. Ama Mersin’de hemen hemen başıboş hayvan hiç yok. Hepsi bizim kontrolümüzde, dışarıda dolaşabiliyor. Hırçın olanları dışarı bırakmıyoruz. Burada bizzat bakımlarını biz yapıyoruz. Onlar sevgiye muhtaçlar. Sevildikleri anlıyorlar. Yıllar sonra buradan ayrılan köpekleri dışarıda gördüğüm zaman, hemen yanıma gelirler. Bizler küpelerindeki numaralardan onları tanıyoruz. Ama onlar hisleriyle ve koku ile insanları tanıyorlar. Sevildiklerini anlayınca yanımıza gelerek, sevgi gösterisinde bulunuyorlar. Hayvanlar asla nankör değildir. 22 dönümlük bir arazi içerisindeki hayvan barınağımızda, yavrular hariç toplam 423 hayvanımız var. Barınağımız her gün halkımıza açıktır. İsteyen her zaman hayvanlarımızı ziyaret edebilir” diye konuştu.

“CİNS HAYVANLAR HEMEN SAHİPLENİLİR”

Herkesin isteğine göre köpek geldiğini vurgulayan Veteriner Hekim Mehmet Cücük, en çok cins hayvanların sahiplendiğini söyledi.

Cücük, “Barınağımızda bütün hayvanlar, yaşına, cinsine göre ayrı bölümlere yerleştirirler. Yeni yavrulamış anneli hayvanlarımızın yerleri ayrıdır. Birde yeni doğmuş ama terk edilmiş yavrular var. Ayrıca cins köpekler, bunların içerisinde de en çok Teriyer köpekler gelir. Çoğu zaman barınağımıza hayvan sahipleri, hayvanlarını bırakıp gider. Cins olanlar hemen sahiplendiği için çok fazla kalmıyor. Yavru olanları ise, büyüyene kadar burada tutuyoruz. Ortalama bir köpeğin yaşı 15 ya da 17’dir. Ötenazi, yani uyutulma olayı asla olmuyor. 6 yıldır burada görev yapıyoruz. Daha hiçbir hayvanımızı ötenazi yapmadık” şeklinde konuştu.

“MERSİN’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Deri nakli yapılarak, 3 köpeği sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Cücük, Mersin’de bir ilki başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Cücük,”Mersin’de 3 köpeğe deri nakli yaparak, bir ilki gerçekleştirdik. Hayvanlarımızdan biri domuz tarafından parçalanmıştı. Trafik kazası ve başka durumlarda anında operasyona alıyoruz. Kaza ya da başka bir etkende yaralanan köpeklerimizi, toplama aracımız ile saat kaç olursa olsun, bulunduğu yerden alır, getiririz ve hemen tedavi altına alırız. Böyle bir durumla karşılaşan hayırseverlerin, Belediyeyi, Sağlık Müdürlüğü arayabilir ya da direk olarak bize haber verebilirler. Bizim telefonlarımız gece gündüz açıktır. Biz sadece sahipsiz hayvanlara bakıyoruz” dedi.

“BİR KAP YEMEK, BİR KAP SU”

Hayvan sevgisinin çok önemli olduğuna değinen Cücük, evinde hayvan besleme imkanı olmayanların, dışarıda hayvanlara yiyecek vererek, onların hayatlarını kurtarabileceklerini söyledi. Cücük, “Bir kap yemek, bir kap su projesi hayvanlar açısından çok önemli bir proje. Bu proje, birçok hayvanımızın hayatını kurtarıyor. Özellikle yaz ayları çok sıcak geçtiği için, su çok önemli. Türkiye genelinde başlatılan bu proje sayesinde, sokakta yaşayan sahipsiz hayvanlarımız kurtuluyor. Belediye ve il çevre ormanlığı tarafından da yapılan, beslenme odakları projeleri var. Hayvanların buralardan faydalanması çok güzel bir olay. Halkımızdan rica ediyoruz. Bir plastik kapla, kapılarına gölge bir yere yiyecek, özellikle su bulundurmaları, onların hayatını kurtarır” diye konuştu.

“OKULLARDAN ÇOK ZİYARETÇİ GELİYOR”

Okullardan çok fazla ziyarete gelen öğrencilerin olduğunu ifade eden Mehmet Cücük, ziyarete gelenlerle, hayvanlar arasında bir bağ kurulduğunu söyledi. Cücük,”Okullardan çok fazla ziyarete gelen çocuklarımız oluyor. Burada hayvanları sevme imkanı buluyorlar. Özellikle anaokulu öğrencileri. Bunun yanı sıra liselerden de gelenler oluyor. Okul olarak öğretmen eşliğinde gelerek, hayvan sevgisini pekiştirmek için onlara buradaki köpeklerimizle kaynaştırıyoruz. Burası tüm halkımıza açıktır. Gelen misafirlerimizin yanına birini veriyoruz. Hem gezdiriyor, hem de bilgi veriyoruz. Köpek sahiplenmek isteyenlere, isteklerine göre alternatif sunuyoruz. Ayrıca kedi bölümümüzde var. Onların bölümü, köpeklerden daha uzak mesafede. Her türlü tedavileriyle ilgileniyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE GENELİNDE İLK ÜÇTEYİZ”

Hayvan Dostları Derneği tarafından Türkiye genelinde yapılan araştırma sonucu, Mersin Hayvan Barınağının ilk üçe girdiğini söyleyen Cücük, “Bu bizim açımızdan çok sevindirici bir durum. Türkiye genelinde 114 tane hayvan barınağı var. Biz yeni bir oluşum içerisine girdik. Bundan sonra yeni çalışmalarımızla ilk sıralarda yer alacağız. Bu konuda halkımızdan da destek bekliyoruz. Hayvan sevgisi çok başka bir sevgi. Bütün insanların hayvan sevgisini tatmasını istiyoruz” dedi. “DAHA İYİSİNİ YAPMAK İÇİN BURADAYIZ”

Hayvan Barınağının sorumlu Müteahhit firmasının koordinatörü Zeki İpek, Esilay şirketi olarak hayvan barınağında bir çok yeniliği yaparak, hayvanların daha sağlıklı bir ortamda yaşayabilmesi için her türlü fedakarlığı yapacaklarını ifade etti.

İpek, “Henüz çok yeni bir çalışma içerindeyiz. Burada bulunan hayvanlar için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Öncelikle temizlik, hijyenik bakımından çalışmalara başladık. Ağaç ve çiçek dikimlerini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bakım onarım boya ve temizlik işlerine başladık. Hayvanlar için çok güzel bir ortam hazırlıyoruz. Halkımızı buraya çalışmalarımı ve köpeklerimizi görmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Yararlı Bağlantılar